Wzorzec

Wzorzec

Pochodzenie: Tybet.
Grupa psów: Do towarzystwa
Wzrost: 20-28cm
Waga: 4 -7,2 kg
Długość życia: 10 to 16 years
Wielkość miotu: 1-8

Opinie: Wierne
Czułe
Towarzyskie

Klasyfikacja FCI: Grupa 9

Do pobrania: Oficjalny wzorzec Shih tzu

wzorzec shih tzu

Waga, wzrost i wygląd Shih tzu

Wysokość w kłębie: samce 20 - 28 cm, samice 20 - 28 cmszczeniak shih tzu

Średnia masa: samce 4.0 - 7.25 kg, samice 4.0 - 7.25 kg

Shih Tzu to solidny, mały pies, który szczyci się jedwabistym, luksusowym, długim płaszczem. Są znane z tego że mają trochę arogancki wygląd, co często sprawia, że te małe psy są jeszcze bardziej przymilne. Mają "twarz chryzantemy", ich głowy są szerokie i okrągłe z dużą odstępem między oczami. Mają też ładną brodę i pełne wąsy, z włosami wyrastającymi prosto na kagańce, stąd ich wygląd "chryzantemy".

Ich kufa jest kwadratowa, krótka i szeroka, bez zmarszczek, a psy mają czarne nosy, ich nos odpowiada kolorowi ich płaszcza. Nosy są nachylone poziomo lub lekko nachylone, a nozdrza są ładne i szerokie. Oczy są okrągłe i ciemne, a psy mają ciepły wygląd.

Shih Tzu ma zwartą sylwetkę z szeroką, głęboką klatką piersiową i solidnym, poziomym tyłem. Kończyny tylne są muskularne, a nogi tylne są krótkie i dobrze umięśnione z dobrze zaokrąglonymi i mocnymi udami. Stopy są mocne, okrągłe i ładnie pokryte włosami. Ogony są bardzo upierzone i ustawione wysoko.

Jeśli chodzi o płaszcz, Shih Tzu ma długą, gęstą warstwę zewnętrzną i umiarkowany podkład, który nigdy nie powinien być wełnisty (wymaga dużo pielęgnacji). Niektóre psy mają lekką falę w swoich płaszczach, która jest dozwolona w standardzie rasy KC. Warto zauważyć, że długość płaszcza Shih Tzu nigdy nie powinna być tak długa, że przeszkadza w ich poruszaniu się, ani nie powinna wpływać na wzrok psa. Występują one w dowolnej kombinacji kolorystycznej.

Każdy kolor jest akceptowalny w standardzie rasy, z białymi blazami na czole psa i białą końcówką do ich ogonów jest bardzo pożądany u psów.

Chód / ruch

Shih Tzu są pewne siebie o mocnym charakterze,  i arogancki w swoich ruchach. Poruszają się gładko a ich przednie nogi mają dobry zasięg

Błędy

Samiec Shih Tzu powinien mieć dwa prawidłowe jądra całkowicie opuszczone do moszny i jeśli nie, to uważa się za błąd. Wielkości podane we wzorcu shih tzu dla  hodowli psów rasowych są wskazówką jedynie w odniesieniu do wysokości i ciężkości Shih Tzu. W związku z tym niektóre psy mogą być krótsze lub wyżej i mogą być lżejsze lub cięższe od określonych w standardzie rasy KC.