Pielęgnacja wąsów

Łzawienie u Shih Tzu  shih tzu wąsy

Nadmierne łzawienie i barwienie włosa jest częsta przypadłością psów ras małych. Trzeba jednak podkreślić, ze jest to cecha bardzo indywidualna dla każdego pieska, dlatego jedne mogą łzawic więcej, a inne mniej. Najczęstsza tego przyczyna jest niedrożność kanalików łzowych. Jeśli te są zbyt wąskie, łza nie spływa kanalikiem do nosa, a wypływa na zewnątrz. Dobre efekty może przynieść wówczas zabieg oczyszczania/przetykania kanalików. Nie daje stuprocentowej gwarancji, ze problem zniknie i czasem trzeba zabieg wykonać dwukrotnie. Oczy często łzawią, gdy krótkie, rosnące włosy podrażniają rogówkę oka. Prowadzi to do stanów zapalnych spojówek. Łzawienie może być tez wywołane przez różnego rodzaju infekcje bakteryjne, w tym również infekcje ucha. Stan ten powinien zdiagnozować lekarz weterynarii. W walce z przebarwieniami należy zatem w pierwszej kolejności wykluczyć te trzy podstawowe przyczyny: niedrożność kanalików, zapalenie spojówek, infekcje bakteryjne.

Przebarwienia powstają również, kiedy wąsy są nadmiernie mokre od łez, gdyż mokre wąsy stanowią doskonale środowisko dla rozwijających się bakterii i grzybów. Trzeba wiec zadbać o to, aby wąsy były cały czas suche.

Wielu właścicieli i hodowców uważa również, ze nadmierne łzawienie uwarunkowane jest genetycznie i nie sposób się z tym nie zgodzić.

Czyszczenie kosmetyka

Aby rozjaśnić istniejące przebarwienia, wiele osób poleca pastę „Stain Free” firmy Bio Groom. Działa delikatnie wybielająco i maskująco. Większość firm kosmetycznych dla psów ma w swojej ofercie preparaty wybielające, jednak opinie na ich temat nie zawsze są pozytywne. Przy odkażaniu kwas borny można wymieszać z mąka ziemniaczana i wetrzeć w przebarwione miejsca, a następnie dokładnie wyczesać nadmiar (działa maskująco i osusza włos). Mąkę ziemniaczana można zastosować samodzielnie, co ułatwi osuszanie włosa. Zamiast maki można użyć pudru, którego większość firm kosmetycznych poleca w swojej ofercie lub zwykłego pudru dla dzieci. Nakładamy go jednak bardzo ostrożnie, aby nie dostał się do oka, a nadmiar wyczesujemy.

Wszelkie zastosowane przez nas metody z pewnością nie przyniosą natychmiastowych efektów, dlatego ważna jest systematyczność i przede wszystkim zdiagnozowanie i wykluczenie przyczyny nadmiernego łzawienia.

autor:Martyna Darul

Przebarwienia powstałe od pokarmów

Kolejna przyczyna mogą być barwniki i konserwanty zawarte w pokarmie, mogą one powodować przebarwienia nie tylko na pyszczku, ale również na podbrzuszu- od moczu. Nasz piesek może okazać się również alergikiem, który na pewne pokarmy będzie reagował nadmiernym łzawieniem. Wyjściem z takiej sytuacji jest przejście na pokarm gotowany lub inny pokarm suchy nie zawierający konserwantów.

Utrzymanie suchych wąsów

Gdy włosy na wąsach i brodzie ciągle są mokre szybko się niszczą, dlatego musimy dbać, aby psie wąsy zawsze były suche i czyste.

W tym celu uczymy psiaka już w wieku szczenięcym aby pił wodę ze specjalnego poidełka.

Poidła są produkowane specjalnie z przeznaczeniem dla psów, można dokupić do niego stojak z regulacja lub wykonać go samemu.

Korzystanie psów z poidła ma nie tylko korzystny wpływ na zachowanie higieny pyszczka, ale także zdrowie psa. Psy o brachycefalicznej budowie głowy maja tendencje do krztuszenia się podczas picia wody, poidło jest w takim przypadku jedynym rozwiązaniem.

Jeśli szczenię nie wykazuje zainteresowania poidłem możemy posmarować “dziubek” pasztetem.

Następna rzeczą jaka robimy jest związywanie wąsów, możemy spiąć je na wiele sposobów (o nich w dziale “wiązanie włosów na głowie”), ma to na celu zachowanie ich w stanie czystym, suchym i uniemożliwiającym drażnienie delikatnych oczu.

Zobacz jak przemywać psie wąsy:

Zobacz jak spinać wąsy:

Pielęgnacja wąsów
4 (80%) 4 votes