Shih Tzu Czesanie

Czesanie Shih tzu

Co potrzebne jak zacząć?shih tzu czesanie

Potrzebny sprzęt do pielęgnacji włosów u Shih Tzu:

Obie szczotki można bez problemu zastąpić jedną szczotką dwustronną.

Pielęgnacji psów długowłosych trzeba poświecić najwięcej czasu, a terminów cotygodniowego lub częstszego czesania trzeba surowo przestrzegać. O ile w pielęgnowaniu sierści psów pozostałych rodzajów można sobie (wyjątkowo!) pozwolić na dłuższe przerwy, o tyle u psa długowłosego każde zaniedbanie pielęgnacyjne obróci się przeciwko nam. Obfity włos, zwłaszcza pod pachami i na słabiźnie, szybko zbija się w kołtuny, których rozczesanie zajmie tym więcej czasu i będzie tym bardziej bolesne dla psa, im dłużej go nie czesaliśmy. Okazjonalne wyszarpywanie kołtunów jest okropne: pies wyrywa się, by uniknąć bolesnego zabiegu, a właścicielowi pot zalewa oczy.

Nauka pielęgnacji u Shih Tzu

1. Naukę pielęgnacji rozpoczynamy jak najwcześniej. Pierwsza rzeczą jaka uczymy szczeniaka to spokojne leżenie. Naukę zaczynamy od położenia szczeniaka na kolanach, potem ćwiczymy na łóżku, a następnie dopiero na stoliku.
Kładziemy psa na stoliku, opierając jego ciało na swoich rekach, przytrzymujemy go za łapy, aż poczujemy, ze jest spokojny, odsuwamy powoli ręce, jeśli wstaje powtarzamy proces.

2. Jeśli pies jest już nauczony leżenia na stoliku, bierzemy się za czesanie.
Nigdy nie czeszemy na sucho! Włos czesany na sucho lamie się i elektryzuje. Spryskujemy go najpierw specjalnym preparatem, lub woda z odzywka np: Botaniqa Tangle Free.

3. Rozczesujemy partiami rozpoczynamy od lap i brzucha, szczotkujemy dokładnie w kierunku ciała, najpierw szczotka igłowa, potem dla pewności grzebieniem. Obracamy pieska na bok. Szczotkujemy tulów, dokładnie od skóry. Potem ogon, a na samym końcu głowę.
Gdy psiak jest dokładnie rozczesany wydzielamy przedziałek i szczotkujemy włos, przy użyciu szczotki z włosiem, ku dołowi.

Systematyczne szczotkowanie psa długowłosego zajmuje około dwudziestu minut. Darcie kołtunów raz w miesiącu kosztuje dużo więcej czasu i wysiłku, wiec nie warto odkładać czesania.

Nie czesz psa gdy nie ma takiej potrzeby, co za dużo to niezdrowo ;P

Wymiana włosa
Kiedy?
U każdego inaczej.. zaczyna się ok. 6-9 miesiąca, a trwa od paru miesięcy do 2 lat, w zależności o ilości podszerstka, rodzaju włosa.
Objawy?
Kołtuny przybywające w mgnieniu oka..
Shih-tzu nie wypadają włosy podczas wymiany!
Jak sobie radzić?
Jest kilka sposobów: natłuszczanie, papiloty, częste czesanie.
Jak rozczesać powstałe kołtuny?
– w kołtuny wcieramy jedwab/ olej/ tłustą odżywkę
– rozdzielamy kołtun palcami na mniejsze części
– szczotkujemy
– wyczesujemy grzebieniem