Żywienie

Żywienie Shih Tzu

Shih tzu ŻywienieŻywienie psa a zwłaszcza tak delikatnego jak Shih-Tzu jest nie lada wyzwaniem dla początkującego właściciela, który powinien zapewnić swemu pupilowi odpowiednią ilość białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Niegdyś karmiono psy mięsem, kośćmi, kaszą, ziemniakami, makaronem, które bardziej tuczyły psa aniżeli dostarczały tego czego mu było naprawdę potrzeba. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele doskonale skomponowanych i gotowych produktów jak na przykład sucha karma bądź przysmaki z puszki dostosowane do wieku, wielkości psa i naszej wygody. Są to produkty odpowiednio zbilansowane i zawierają wszystko czego potrzebuje pies. Podawanie wówczas dodatkowych witamin i minerałów jest zbędne. Trwają nieustanne dyskusje jaki sposób karmienia jest najlepszy, czy ukierunkowany wyłącznie na jeden rodzaj pokarmu (np. tylko jedzenie z puszki) czy może oparty na wyważaniu proporcji różnego rodzaju pokarmów. Osobiście stosuje raczej drugi sposób, który wprowadza pewne urozmaicenia w pokarmie mojego Shih-Tzu.
Podam jednak trzy możliwe sposoby karmienia, które pomogą w decyzji właścicielowi Shih-Tzu:

Karmienie wyłącznie suchą karmą

Taki sposób polecam początkującym właścicielom, którzy nie opanowali jeszcze sztuki komponowania pokarmu bogatego we wszystkie potrzebne składniki. Dzięki suchej karmie mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu żywieniowego, który może źle wpłynąć na zdrowie pupila. Należy jednak pamiętać, że producenci podają na opakowaniach trochę zawyżone dawki karmy (więcej piesek zje, więcej karmy się kupuje, więcej zysku dla producenta… cóż, prawo rynkowe), a wiadomo, że sucha karma w żołądku pieska pęcznieje dwukrotnie. Należy mieć to na uwadze i podawać mniejszą porcję niż na opakowaniu. Jeśli podajemy psu suchą karmę ważne jest by miał obok miskę ze świeżą pitną wodą. Suchą karmę można również podać po wcześniejszym namoczeniu w letniej wodzie. Łatwiej pieskowi ją skonsumować, choć nie każdy piesek preferuje taki sposób podania. Należy to więc sprawdzić. Warto wiedzieć, że producenci karmy dbają o rozdzielenie produktów na karmy dla szczeniąt, psów dorosłych, oraz tych o sędziwym wieku. W karmach dla szczeniąt będzie więcej składników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój kości, dla psów dorosłych składniki poprawiające stan skóry i sierści, natomiast dla psów w podeszłym wieku będą to karmy przyjazne czasami niekompletnemu już uzębieniu i bogatsze w wapń.
Tańsze czy droższe ?
Nie łudźmy się, że tanim kosztem dobrze nakarmimy psa. Tanie karmy mają niskie ceny tylko dlatego, że mają niepełny zestaw dobrych składników. Warto sięgać jeśli nawet nie z najwyższej to chociaż środkowej półki cenowej.

Do najbardziej popularnych suchych karm dla Shih Tzu należą Acana, Brit i Royal Canin.

Karma Acana dla Shih Tzu

Karma Royal Canin dla Shih Tzu

Karma Brit dla Shih Tzu

Karmienie wyłącznie produktami naturalnymi

Polecane właścicielom z bagażem doświadczeń i niezbyt napiętym czasem. Taki sposób karmienia wymaga odrobinę cierpliwości w doborze poszczególnych elementów codziennej porcji pożywienia. Posiłek powinien zawierać elementy składające się z:
- białka (np. mięso, ryby, nabiał). Mięso dopuszczalne to wołowina i podroby, baranina, jagnięcina, biały drób. Czasami, jednak sporadycznie można dodać coś ekstra z innego rodzaju mięsa. Podajemy ugotowane, bądź podsmażone. NIGDY surowe, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zakażenia, np. salmonellą.
Ryby są raczej mało stosowane ze względu na cenę i (w niektórych rybach) duże ości. Jeśli już to tylko morskie i gotowane.
Biały ser jest doskonałym odpowiednikiem białka i minerałów które wzmacniają kości i odpowiedzialne są za wzrost psów. Mleko, jeśli już podajemy, to jedynie kozie bądź od wiejskich krów. Jeśli nie mamy do takiego dostępu to lepiej zrezygnować niż podawać pieskowi mleko ze sklepu poddane silnemu procesowi przetwórstwa i konserwacji.
Wskazane jest za to dodawanie do jedzenia jogurtów naturalnych które pomagają w stabilizacji trawienia jeśli pies często ma biegunki.
Jeśli chcemy by nasz piesek miał bardziej lśniącą sierść podajemy raz w tygodniu dobrze sparzone jajko tak by białko się ścięło.
- błonnika (warzywa). Niektóre pieski przepadają za surową kiszoną kapustą która nafaszerowana jest witaminami. Poza tym można podawać do jedzenia marchew, pasternak, cukinię, dynię (drobno starte lub posiekane i niedługo gotowane).
Dwie ważne rzeczy!
Po pierwsze – bez względu na rasę pies zasadniczo nie trawi ziemniaków. Czasami zaleca się je jako składnik diety odchudzającej i pełni wtedy rolę wypełniacza. (ugotowane i grubo tłuczone)
Po drugie – jesteś wegetarianinem ? świetnie, ale Twój pies zdecydowanie nie, więc nie możesz podawać mu soji w żadnej postaci. Jeśli właściciel nie dopuszcza do siebie takiej myśli, lepiej niech zrezygnuje z posiadania psa.
- tłuszcze (olej lniany lub z kiełków kukurydzianych), potrzebne do zachowania prawidłowego stanu sierści i skóry. Zwłaszcza w okresie zimy i w okresie wymiany sierści warto podawać do posiłku od łyżeczki do łyżki oleju roślinnego.
- wypełniacze (ryż, makaron, kasza, płatki zbożowe). Osobiście nie polecam żadnego z tych wypełniaczy oprócz ostatniego. Ryż i kasza są ubogie w witaminy,a makaron tuczy. Myślę, że najlepsze płatki są typu muesli, mieszane z różnych zbóż. Łatwe w przygotowaniu, gdyż wystarczy tylko zalać gorącą wodą lub rosołem i poczekać chwilę do ostygnięcia.
- dodatki witaminowe i mineralne. W przypadku gotowych karm takie składniki są zapewnione przez producenta. Przy karmieniu naturalnym trzeba jednak zadbać o dodawanie witamin do posiłków. Jeśli nie wiemy co, jak, ile podawać można zapytać lekarza weterynarii, który chętnie wybierze nam odpowiedni preparat.

Karmienie mieszane

Nie jest polecany przez niektórych hodowców i producentów karm, jednak przy mądrym stosowaniu okazuje się nie najgorszym sposobem karmienia. Jest odpowiedni raczej dla psów dorosłych, które na początku dnia dostają tylko suchą karmę a wieczorem czeka na nie posiłek złożony z produktów naturalnych. Można w takim razie podawać suchą karmę o niższej cenie gdyż niedobór uzupełnią składniki naturalne.
Karma Mokra
Nie jest to najpopularniejszy sposób karmienia Shih Tzu aczkolwiek będzie na pewno miłą odmianą od jedzenia wyłącznie suchej karmy. Aktualnie na rynku ciekawym wyborem mogą być Karmy mokre od Taste Of The Wild, o dość wyszukanych smakach w porównaniu do innych producentów.
Gryzaki, Smakołyki
Owszem, pies też czasami ma ochotę na coś „słodkiego”. W sklepach zoologicznych jest wiele przysmaków, które nie tylko smakują pieskowi ale spełniają rolę, np. szczoteczki do zębów. Są to głównie gryzaki, wysuszone lub wędzone świńskie uszy, ogony, ścięgna, mocno wysuszone mięso. Nie bójmy się kupować takich zabawek. Czyszczą zęby a jednocześnie sprawiają pieskowi radość. By uniknąć obślinionej, klejącej sierści przy pyszczku najlepiej wcześniej związać włosy gumką bądź (przy bardzo długich) zrobić warkoczyki. Po skończonym obgryzaniu warto umyć pieskowi pyszczek. Jeśli chodzi o kruche kosteczki, krokieciki i inne psie przysmaki świetnie nadają się one podczas tresury i treningów. Takie łakocie potrafią zdziałać cuda podczas uczenia pieska nowych sztuczek. Jednak nie należy zbytnio przesadzać z ilością, bo mogą psa utuczyć.
Nadwaga
Pojawia się u większości psów kiedy są zbyt obficie karmione i mają niedostatek ruchu. W mniejszym stopniu ale jednak spotykana jest otyłość spowodowana chorobą. Wiem z własnego doświadczenia, że Shih-Tzu jak i wszystkie inne rasy są mistrzami żebrania pod stołem podczas naszych posiłków. Bardzo ciężko jest oduczyć psa tego nawyku jeśli już się go nauczył. W przypadku kastracji i sterylizacji, poprzez zmianę poziomu hormonów, pies staje się mniej aktywny i zużywa mniej energii co wkrótce doprowadza łatwo do nadwagi. Możemy łatwo sprawdzić prawidłową tuszę psa poprzez położenie ręki na jego boku. Żebra powinny być wyczuwalne w dotyku ale nie widoczne gołym okiem. Zatem jeśli doprowadzimy psa do otyłości i nic z tym nie zrobimy wkrótce piesek stanie się apatyczny, leniwy i zaczną się problemy zdrowotne (serce, stawy). Pamiętajmy, że psy z nadwagą żyją krócej.