Kąpiele
Kąpiele
Jak często kąpać shih tzu?!
Kąpiel jest podstawową częścią troski o włos shih tzu. Częstotliwość kąpieli zależy od tego jak szybko zwierze się brudzi. Częste spacery i deszczowa pogoda, nie wpływają na czystość szaty. Jeśli piesek ma być w przyszłości wystawiany, kąpiel to podstawa do osiągnięcia optymalnej długości, zdrowego i lśniącego włosa.
Czysty włos mniej się ściera i kołtuni. Wystawowego psa zaleca się kąpać co 1,5-3 tygodnie w zależności od stopnia zabrudzenia szaty. Szczenię shih tzu potrzebuje o wiele mniej kąpieli niż dorosły przedstawiciel tej rasy. Mimo to, jeśli nie zacznie się kąpieli w młodym wieku, pies nie będzie ich znosił dobrze.
Na kąpiel psa trzeba zarezerwować czas.
Pies powinien traktować kąpiel jak zabawę, która powinna go odprężyć i przygotować do dalszej serii zabiegów pielęgnacyjnych. Największą pomyłką jest umyć szczeniaka z grubsza i szybko, potwierdzając tylko obawy psa przed wodą. Trzeba najpierw szczenię oswoić z wodą, przemawiać do niego czule, nagradzać, dopiero później przejść do mycia. Aby nie nadwerężyć swoich pleców, dobrym pomysłem jest wanna na stojaku. Jednak, kiedy nie można sobie pozwolić na takie luksusy, można wybrać dwie opcje. Kupić dziecinną wanienkę i w niej kapać shih tzu. Jeśli takowej nie mamy, przed kąpielą wyłóżmy wannę matą antypoślizgową, bądź najzwyklejszym ręcznikiem. Szampony i odżywki dla Shih Tzu, najczęściej są w postaci koncentratów, które trzeba rozmieszać w odpowiedniej dawce wody. Należy przygotować puste pojemniki (po szamponach, odżywkach- dobrze wypłukać), by móc rozmieszać w nich kosmetyki. Na ulotce powinno być napisane w jakich proporcjach należy rozmieszać kosmetyk z woda. Można w tym celu użyć dużej strzykawki, bądź po prostu łyżki. Najpierw do pustego pojemnika wlewa się koncentrat, dopiero później wodę. Należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem.
Piesek jest już w wannie. Gruntowanie zwilżamy szatę psa. Najpierw zacząć od siedzenia psa i obficie oblewając go wodą z prysznica, kierujemy się ku głowie, ale nie polewamy jej wodą. Łapy psa są zwykle najbrudniejsze, dlatego należy czasem powtórzyć ich mycie. Podczas kąpieli należy pamiętać o tym, że szatę psa masuje się, a nie trze. Kierujemy dłonie ku dołowi, powoli masując ciało psa. Szampon należy obficie spłukać wodą. Strumień prysznica powinien być w raczej w sporej odległości od psa, a woda powinna być letnia. Na końcu zajmujemy się głową psa. Trzeba chronić oczy shih tzu przed nadmiarem wody i szamponu. Kiedy zwilżamy głowę psa, można położyć rękę z przodu oczu shih tzu i upewnić się, ze woda płynie ku szyi, a nie na oczy. Jeśli pies jest wyjątkowo brudny, można rozpuścić więcej szamponu, niż zaleca to producent. Z drugiej strony, jeśli pies nie jest bardzo brudny, można spienić tylko łapki, lub te miejsca, które są najbrudniejsze. Należy pamiętać o tym, że zbyt dużo szamponu wysusza skórę psa i może uszkodzić włosy.Dobrym rozwiązaniem, są częstsze kąpiele z normalną dawką szamponu.
Shih tzu jest już umyte, należy rozprowadzić odżywkę na jego szacie. Dobrze rozmieszany kosmetyk nakładamy na całe ciało psa, podobnie jak w przypadku szamponu rozpoczynając od siedzenia, a kończąc na głowie. Można też rozprowadzić odżywkę i nalać do wanny wody, aby szata psa była w ciągłym w kontakcie z wodą i delikatnie masować psa. Odżywka jeśli ma zadziałać powinna być kilka minut na psie. Dlatego trzeba być cierpliwym i spokojnie poczekać około 3-5 minut. Można też nie spłukiwać odżywki, ale trzeba brać pod uwagę strukturę szaty psa, a nie instrukcje producenta kosmetyków. Jeśli Twój pies ma dobrze nawilżoną szatę i jego włosy są zdrowe i mocne, zaleca się spłukiwanie odżywki, która pozostawiona na szacie, może jeszcze bardziej obciążyć włos. W przypadku suchego i łamliwego włosa, odżywka będzie pełniła funkcje ochronną.
Suszenie i czesanie
Piesek jest już wyjęty z wanny. Trzymaj psa zawiniętego w ręczniki w ciepłym miejscu co najmniej przez 10-20 minut. Na przykład, można trzymać psa na kolanach i oglądać TV. Co jakiś czas należy zmieniać ręczniki na suche. Można owinąć psa kocem, jeśli czujesz, że jest mu zimno. Pies powinien być owinięty ręcznikami, jeśli mamy zamiar użyć koca. Gruntowane wysychanie za pomocą ręczników jest ważne, włos będzie o wiele suchszy i czas suszenia suszarką, znacznie się zmniejszy. Są dwie opcje suszenia. Przed suszeniem należy psa rozczesać, bądź rozczesujemy już w trakcie suszenia. Przy problemach ze skołtunionymi włosami zalecamy spray do rozczesywania tangle free od Botaniqa. Nie należy psa parzyć gorącym powietrzem suszarki, dlatego trzeba sprawdzać dłonią nawiew. Suszenie psa, powinno kierować się takimi samymi regułami jak czesanie i kąpiel. Czyli, zawsze musimy zaczynać od tej samej części ciała psa. Należy pamiętać o tym by dokładnie wysuszyć szatę psa.
Podsumowanie
Wszystko co zostało opisane powyżej skierowane jest przede wszystkim do właścicieli shih tzu, którzy chcą swoje psy wystawiać, bądź w szczególny sposób dbać o szatę psa. Pamiętać jednak należy o tym, że przepiękna szata naszego małego pieska, to nie jest jego jedyna wartość i shih tzu trzymane w krótkich fryzurach, czuje się tak samo pięknie jak w pełnym włosie. Warte pamiętać, iż są to psy długowłose. Bez względu na to, czy trzymane w krótkiej czy długiej fryzurze, należy dbać o okrywę włosową. Nie można dopuszczać do powstawania kołtunów, często czesać, regularnie odwiedzać psiego fryzjera by w odpowiedni sposób zajął się Twoim pupilem.
Sprawdź także nasze inne poradniki.